П’ють горілку, як воду…

   Дедалі більше буковинців помирає від отруєння алкоголем. За дев’ять місяців цього року від випадкових отруєнь алкоголем померло 74 особи. Це на 5,7 відсотка більше, ніж за відповідний період 2011 року. Наймолодшому померлому від отруєння алкоголем було 25 років, найстаршому – 78 років. Ці дані наводить управління статистики.

Чоловік випив більше двох літрів горілки

А скільки ще тих, хто отримав смертельну травму чи загинув у ДТП, перебуваючи "під градусом". Історії загибелі вражають безглуздістю. Чернівчанин виліз на дах дев’ятиповерхівки, щоб встановити антену. Упав та розбився. Концентрація алкоголю в нього була 12,5 проміле. При тому, що смертельна доза – від 5 проміле. А він прийняв дві смертельні дози!
Цю історію розповів професор, начальник обласного бюро судово-медичної експертизи Віктор Бачинський. Кількісний аналіз спожитого алкоголю в Чернівцях здійснюють лише в них. У разі ДТП, замаху на вбивство, будь-якого різновиду травм там встановлюють, чи є в крові алкоголь і яка його концентрація.

– Пригадую, був випадок, коли концентрація алкоголю в крові людини становила 19 проміле! Якщо перевести на 72 кілограми ваги – чоловік випив більше двох літрів горілки. Людина загинула, – продовжує головний судово-медичний експерт області. – Алкоголь – це харчовий продукт. 100 грамів алкоголю – це 75 кілокалорій. Це так само, як із таблетками – також вказано їхню дозу. А якщо ви берете кілька таблеток – це буде вже токсична доза. А можна прийняти 10 таблеток клофеліну – і буде смертельна доза. Точно так само й з алкоголем: є доза нормальна, коли люди випили 100 грамів, веселяться – це нормальне явище. А якщо людина випила пляшку горілки... Усе залежить від розрахунку на один кілограм ваги, бо хтось важить 72 кілограми, а хтось – 100-120 кілограмів.

Віктор Теодосійович розповідає, що від отруєнь алкоголем (не плутати з отруєнням сурогатами), від його передозування гине від 180 до 300 осіб на рік. Є тенденція до зростання кількості випадків отруєння алкоголем із кожним роком.

– Важко сказати чому... Це пов’язано з культурою пиття. Немає культури вживання алкоголю: п’ють алкоголь, як воду, – зауважує.

– Є проблема й щодо дитячого алкоголізму. У нас же скрізь – джин-тонік, молодь п’є алкоголь. А найголовніше, що молодь веде нічний спосіб життя. Якщо всі генделики й навіть дискотеки в селі починають працювати від 23.00 і закінчують о 04.00... Повинна бути нормальна зміна праці чи навчання й відпочинку. Що робить молодь на дискотеці? Випиває... Ось вам дитячий алкоголізм. Втягуються, споживають алкоголь систематично, тому ми маємо випадків алкоголізму більше, ніж мали раніше. Бо раніше люди вночі відпочивали. Дискотеки закривалися о 23.30-00.00. А нині о такій годині лише починають працювати...

Якщо закрити ці ресторани – студент буде вчитися, успішність буде вищою, здоров’я буде кращим, але постраждають ті, хто утримує ці заклади. Власникам закладів це невигідно. А хто за цим стоїть – це вже питання, – каже Віктор Бачинський.

"Починати виховувати слід ще зі школи"

Любов Човган, головний лікар станції швидкої медичної допомоги:
– Суспільство повинно думати, як вирішувати цю проблему. Починаючи зі школи, повинно бути виховання, контроль, робота з батьками, з навчальними закладами. Слід підключити соціальні служби.

– Помирають молоді люди. І не лише від отруєння. ДТП – це п’яні на 80 відсотків. А випадання з поверхів, побутові бійки, різанини – це ж ніколи не відбувається на тверезу голову, – констатує Л. Човган. – Гинуть молоді люди. А це ж трудові резерви! Повинна бути державна політика із цього приводу.

– Категорично заборонила б у школах вечори із хмільним. Коли я навчалася в школі, спирт­ного ніхто в рот не взяв. На випускному вечорі ми вперше спробували шампанське. А тепер що? П’ють на майданчиках біля школи, у садочках на майданчиках. А продаж алкоголю цим дітлахам у барах?! А що робиться на дискотеках?! – обурюється головний лікар.
За її словами, алкоголізм руйнує все: і нервову систему, і печінку, і серцево-судинну систему, і психіку (це називають "божевілля за власним бажанням").

– Слід запроваджувати відповідальність батьків, діти яких ходять дорогами: "Що, мама не знає, що донька, наприклад, приходить о третій ночі п’яною?", – продовжує Л. Човган. – Треба щось робити.

А реклама алкоголю?! Немає такого фільму на ТБ, щоб у ньому тричі не сідали за стіл, не наливали горілки й розслаблялися, коли в них життєві проблеми.

У нас 8-10 викликів щодня до людей, які лежать на вулицях. Що ми вислуховуємо… Лаються, б’ються… І якщо колись були літні люди, бомжі, то тепер – діточки…

– Буває такий запій, що часом ми приїжджаємо на констатацію смерті, – каже Л. Човган. – Дивишся: "дизайн" у хаті, усе брудно, запущено. 40-50 років... Вони довше не живуть.

Жити нині важко. Безробіття, люди починають пити від безнадії. Багато є факторів. Хтось сильний і може за себе боротися: буде мити під’їзди, шукати іншу роботу. Інший не може, бо був інженером, не може себе змусити. Починає випивати – а то затягує.

Вони потребують допомоги. Вони усім набридають, агресивні, асоціальні стають із часом. Але водночас вони – хворі люди. Проблема серйозна. Її треба розглядати в державному масштабі. Слід починати зі школи. Потрібно встановити інші пріоритети: молодь не має насолоджуватися алкоголем. Вона повинна мати справжнє захоплення для задоволення.
Юлія Боднарюк

За 9 місяців від випадкових отруєнь алкоголем померло 74 осіб – на 5,7% більше, ніж за відповідний період 2011 року.

Із них
33 – жителі міст,
41 – жителі сіл.

Концентрації
алкоголю в крові
 До 0,3 проміле – це норма (людина може випити кефір, квас, медикаменти).
 Вище 0,3 проміле – алкогольне сп’яніння.
 Від 0,5 проміле – легкий ступінь алкогольного сп’яніння.
 Від 1,5 до 2,5 проміле – середній.
 Від 2,5 до 3 проміле – важкий.
 Від 3 до 5 проміле – сильний.
 Після 5 – смертельна доза алкоголю.

molbuk від 19-11-2012 р.