Ледь не замерз у ліжку…

  Європейська зима без жодної сніжинки та плюс 3-8 на Новий рік і тепле Різдво добряче розслабили й без того розслаблених затяжними святами людей. Багато хто навіть не діставав з шафів шуби, чоботи на цигейці та шапки. Теплій безсніжній зимі особливо раділи комунальники, яким не довелось відгортати сніг, а ще більше – бомжі, які на трубах теплотрас сподівались перекантуватися до весни. 
  Та вона, люта, зі снігом та морозами зима, все-таки прийшла і найперше вдарила по тих, хто не має даху над головою, або хто не був готовий до холодів. В опіковому відділенні лікарні швидкої медичної допомоги у Чернівцях розповіли, що тільки-но вдарили морози, у стаціонар почали надходити люди з обмороженнями кінцівок різного ступеня важкості. Завідувач відділення Мирослав Малейкий каже, що з настанням зими на лікарняних ліжках опинилось 9 осіб, які отримали обмороження 1-3 ступенів. Серед них – 45- річна жінка, яка вже втретє потрапила до лікарні з обмороженнями ніг. Спочатку їй відрізали пальці на обох ногах, потім ампутували середню частину стоп. Лікар каже, що в результаті подвійної ампутації у неї залишаться лише стопи. Жінка, яка тричі обморожувала ноги, – без постійного місця проживання.
   І таких пацієнтів, за словами Мирослава Малейкого, нині четверо в опіковому відділенні. Загалом же бездомні становлять понад 90% від усіх постраждалих. Хоча трапляються люди, які обморожуються через випадковість чи елементарну недбалість. Так, в опіковому нині перебуває 25-річний юнак з Хотинського району, який обморозив ноги, працюючи на заготівлі деревини в лісі. Інший потерпілий – похилого віку самотній пенсіонер, якого напризволяще покинули родичі в неопалювальній хаті. Чоловік, який ледь не задубів від холоду, залишився без третини пальців на обох ногах. Завідувач відділення Мирослав Малейкий каже, що обморозитись можна не лише у лісі чи в полі, а й стоячи якийсь час легко взутому на тролейбусній зупинці чи базарі.
   Обмороження підступне, на відміну від решти травм, воно часто відбувається непомітно для людини. Пов'язано це з тим, що холод викликає звуження судин, у тому числі й тих, що живлять чутливі нерви. Власне кажучи, сама втрата чутливості та поява ділянок з побілінням шкіри вже є ознакою того, що почалось обмороження. Якщо терміново не надати першу допомогу на цій стадії, то наслідки можуть бути дуже плачевними.
   У чому полягає перша допомога при обмороженні? Найголовніше – зігрівання для відновлення кровообігу. Але робити це слід обережно – занадто швидке зігрівання може пошкодити мікросудинам. Тому потрібно піти з холоду в тепле приміщення, накрити обморожене місце пов'язкою (не спиртовим компресом), щоб надто швидко не відновлювався теплообмін. Потримати ноги або руки у ледь теплій воді, випити гарячого чаю чи відвару. Лікарі радять у цій ситуації алкоголь не вживати, це погіршує стан мікросудин та сприяє зневодненню організму.
   На щастя, випадків загибелі людей через морози нинішньої зими не було. Та маємо приклади минулих років – під час небувалих торішніх снігопадів, як повідомив "Добі" начальник Чернівецького обласного бюро судово-медичної експертизи Віктор Бачинський, від переохолодження померло 15 людей. Стільки ж смертей з цієї причини зафіксовано й у 2012 році.
   Щоб не залишитись без ніг або пальців на кінцівках, медики радять насамперед правильно й тепло одягатись – багатошарово. Вуха і ніс захищати шапкою чи коміром, ходити без головного убору взимку взагалі заборонено. Переохолодження, до речі, може трапитись й при плюсовій температурі, коли людина відчула, що дуже змерзла, тому доцільно на холоді рухатись, а ще краще – стрибати.
   Для того, щоб допомогти людям пережити морози, в області розпочали роботу 14 пунктів обігріву (в Україні – понад 4 тисячі). У Чернівцях армійські намети встановили на території парку "Жовтневий" по вулиці Гайдара та на вулиці Ентузіастів. У кожному мобільному пункті чергують рятувальники, волонтери та представники Товариства Червоного Хреста, які надають потребуючим першу медичну допомогу. За повідомленням МНС, у пунктах обігріву не лише надають теплий куток, щоб відігрітись від морозу, а й годують бутербродами та поять гарячим чаєм. І не лише бездомних, а усіх, кого прихопив мороз.
   Анна МОСТОВА, журналіст
 ДОБА 30.01.2014