«Швидка» не доїхала…

   Олександр Агатій із села Блищадь Хотинського району пригадує, якою була його дружина Наталя: весела, життєрадісна, товариська. Але місяць тому він її втратив. Наталя померла раптово. Причина смерті – гостра коронарна недостатність. Найбільше нарікань у чоловіка та його сім’ї – на швидку допомогу. Її машини викликали і з села Перебиківці, і з села Клішківці Хотинського району. Але того трагічного дня жодна машина "швидкої" так і не доїхала до будинку сім’ї Агатіїв.

Жінку годину рятували самостійно

– Дружина спала у сусідній кімнаті, – розповідає Олександр Агатій. – А приблизно о 08.05 ми з донькою почули, як вона захрипіла. Зателефонував сільському фельдшеру. З нею не було зв’язку. Потім зателефонував сусідам. Вже о 08.10 сусідка викликала "швидку" з Перебиківців та з Клішківців.

Майже годину самостійно намагалися врятувати Наталю. Доки чекали на "швидку",
фельдшер спілкувався з нами телефоном. Казала, що робити, бо в цей час була на нараді у Хотині. О 09.30 приїхала наша кума зі Ржавинців – медик за освітою – і сказала, що вже не варто нічого робити.

– Мене досі дивує, чому швидка допомога не доїхала, – обурюється Олександр. – Ми до останнього вірили у порятунок. Дружина не мала серйозних проблеми зі здоров’ям. Але мала зайву вагу. Ніхто нам впевнено не сказав, що її можна було врятувати. Та шанс був.
Поки що Олександр з дітьми живе у будинку матері Наталі у Ржавинцях.

– Важко і мені, і дітям, – зітхає Олександр. – Намагаємося триматися, усвідомити, що нічого не повернеш.
Чоловік розуміє, що нічим не допоможе і нікого не покарає. Але обурюється: "Для кого вигадали ті 20 хвилин для до­-
їжджання "швидкої" у сільській місцевості, якщо цього не дотримуються?"

Погані дороги і поламана "швидка"

Завідувачі амбулаторій у Клішківцях та Перебиківцях запевняють, що швидка допомога виїхала і з одного, і з іншого сіл.
Завідувач амбулаторії у селі Клішківці Олександр Фуркал пояснює, що Блищадь не їхній округ. Але якщо люди потребують допомоги, нікому не відмовляють.

– Виклик із Блищаді ми отримали о 08.35, – розповідає Олександр Васильович. – У нас одна машина "швидкої" на понад десять тисяч населення. Тоді вона була на виклику. Коли медики повернулися, одразу поїхали у Блищадь – десь о 08.50. Доїхали до сусіднього села. Лікарям зателефонували з Перебиківців і сказали, що жінка померла. Тому о 09.10 "швидка" повернулася назад.

Завідувач амбулаторії у Перебиківцях Любов Дронь четверте січня пригадує як день прикрих збігів. А ще звинувачує у цьому непосипані горбисті дороги.

– У нас є дві "швидкі": "Опель" та УАЗ. "Опель" тримаємо для критичних випадків, бо він долає наші горбисті дороги. Але четвертого січня я разом з водієм поїхала до Чернівців, щоб відремонтувати машину, – каже Любов Максимівна. – На півдорозі десь о 08.20 зателефонувала фельдшер із Блищаді і розповіла про жінку. Фельдшер на той момент поїхала на нараду до Хотина. І нам спільно телефоном довелося розповідати людям у Блищаді, як рятувати жінку.

У нашій лікарні виклик отримали о 08.25. За п’ять хвилин у Блищадь відправили "швидку" УАЗ. Цього дня на дорозі була сильна ожеледиця. До села є великий підйом. Машина двічі намагалася на нього піднятися і зламалася. Спочатку намагалися її відремонтувати. А потім о 08.35 я зателефонувала у Клішківці і попросила допомоги. Вже поїхала їхня "швидка". Десь о 09.10 зателефонувала фельдшер і сказала, що жінка померла. Фельдшер розповіла, що люди погрожують "швидкій" вікна побити. Тоді ми знову зателефонували клішківській "швидкій". Розповіли, що жінка померла, а на медиків чекає неприємна зустріч. Тепер картаю себе, що порадила медикам повернутися.

– Жінка, яка померла, не перебувала на диспансерному обліку, – продовжує Любов Максимівна. – Але кілька разів скаржилася на біль у попереку. Фельдшер радила їй обстежитися. Експерти кажуть, що смерть настала раптово і жінку ніхто не врятував би.

Через переломи не встигали виїхати до всіх

Подібні випадки, коли швидка допомога не приїжджає на виклики у сільській місцевості, не поодинокі.

Альона Настафійчук, яка проживає у селі Кам’яна Сторожинецького району, розповідає, як викликала швидку допомогу для батька тиждень тому: "Мій батько хворий на цукровий діабет. Вранці 13 лютого йому стало погано, і я викликала дільничного лікаря. Вона прийшла лише з апаратом, щоб виміряти тиск, без жодних ліків. Викликали швидку допомогу. Наше село від 08.00 до 17.00 обслуговує швидка допомога села Великий Кучурів, а від 17.00 до 08.00 – "швидка" села Михальчі. Тож викликали "швидку" з Великого Кучурова. Ми чекали понад годину, але вона так і не приїхала. Телефонували диспетчеру – вона повідомляла, що швидка допомога або на Фастівській, або ще десь. Вже о 12.00 викликали швидку допомогу зі Сторожинця, і вона приїхала рівно за 20 хвилин. Батько вже тиждень у реанімації у важкому стані. У нього проблеми з легенями, жодних прогнозів ніхто не дає.

У пункті швидкої медичної допомоги Великого Кучурова, як і в інших селах, пояснюють: машина "швидкої" була на виклику. Вона одна на п’ять сіл.

– Пам’ятаю, коли ця жінка викликала "швидку". Виклик надійшов о 08.05, – розповідає виконувач обов’язків завідувача амбулаторії Тетяна Збіглі. – Але у цей момент машина була на виклику у селі Тисівці. У жінки був перелом і її перевозили у лікарню швидкої медичної допомоги. Ми попередили людей, що немає змоги виїхати і, якщо мають можливість, або хай чекають, або самі добираються. Машина повернулася о 10.35, а вже об 11.00 знову був виклик на перелом. Того дня у нас було чотири переломи один за одним. Тому передзвонили у Сторожинець, що немає можливості поїхати у Кам’яну. Але там нам повідо­мили, що чоловіка вже забрали до лікарні.

Таку прикру ситуацію у медицині планують змінити. Зараз відбувається реорганізація медичної галузі: сільські дільничні лікарні перетворилися на амбулаторії, "швидкі" підпорядковуються Центру екстреної допомоги у Чернівцях. Чи покращить це медицину? Чиновники обіцяють і більше машин, і сучасне обладнання. А поки що у багатьох селах через стан доріг та відсутність "швидких" люди не отримують належної медичної допомоги. Через це без мами залишилися 17-річний Олександр та 13-річна Анастасія, а Наталя Агатій не дожила до свого 35-річчя місяць.
Людмила ОСАДЧУК

Офіційно

Ігор Шкробанець,
начальник департаменту охорони здоров’я та цивільного захисту населення ОДА:

– Створили комісію, яка перевіряє роботу швидкої медичної допомоги у селі Клішківці Хотинського району. Експерти зможуть точно сказати, чи врятували б жінку. Але якщо вона померла уві сні, у такому разі ніхто не може допомогти.
Щодо того, чому не доїхала жодна швидка допомога: машина застрягла у снігу, а Блищадь – це віддалений хутір.

Віктор Бачинський,
начальник бюро судово-медичної експертизи:

– Жінка померла від гострої коронарної недостатності. Чи можна було її врятувати, має вирішувати комісія лікарів. Але у нас є багато випадків, коли за абсолютного здоров’я людина раптово помирає вдома чи на вулиці.

Якщо родичі не задоволені діями лікарів, вони повинні звернутися до суду. Він призначає комісійне розслідування, вивчення морфології і тривалості хвороби.

Інформаційний портал газети "Молодий буковинець"

Інформаційний портал газети "Молодий буковинець"