Проф. Бачинський В.Т.         Доц. Беженар І.Л.

Наслідки керування автомобілем у нетверезому стані

     Найбільш високі ризики аварій в дорожньому русі за участю нетверезих водіїв механічних транспортних засобів, коли швидкість і сила гальмування великі. Пияцтво за кермом - це злочин. Але все-таки не можна обмежити дорожні нещастя від алкоголю тільки пияцтвом за кермом. Вони стосуються також пішоходів і велосипедистів, що знаходяться в стані сп'яніння.
     Значна частина загибелі від водіння під дією алкоголю припадає на вихідні дні. За деякими даними, кожна четверта жертва аварій гине в дорожньому русі, це є результат того, що одна з сторін знаходиться під впливом алкоголю. З затримуваних нетверезих водіїв дев'ять з десяти чоловіки. В останні роки відмічається збільшення частки жінок. Кожен день по дорогах їдуть водії, у яких ступінь сп'яніння вище 0,5 проміле. Під впливом меншої дози алкоголю їде кожен сотий водій.      Інтенсивність дорожнього руху постійно зростає, так що в дорожньому русі України бере участь все більше людей, які перебувають під впливом алкоголю.
У зв'язку з вищесказаним, зменшення аварій від алкоголю має важливе значення.
     Алкоголь погіршує здатність діяти в дорожньому русі, послаблює здатність оцінки ситуації, в результаті чого зростає ризик аварії.
Типові аварії для нетверезих водіїв - це виїзд на зустрічну смугу і лобове зіткнення. Наслідки таких аварій завжди можуть бути серйозними. Щорічно через випадки пияцтва страждає безліч людей. Тільки більше половини з постраждалих - п'яні водії і 16% їх пасажири. Серйозні аварії трапляються головним чином у вечірній і нічний час. Літо і початок осені за статистикою - найнебезпечніший час.
Найбільш частою причиною загибелі водіїв і пасажирів є висока швидкість і невикористання ременів безпеки. Застосування ременів безпеки могло б врятувати від смерті багато жертв.
     Хоча на підставі аналізу серйозних аварій можна вважати, що пияцтво за кермом є проблемою молодих водіїв, в дорожньому русі типовим нетверезим водієм є чоловік 30-39 років. Останнім часом винуватими є також більше літніх водіїв, ніж раніше.
На недосвідчених водіїв алкоголь впливає сильніше, ніж на досвідчених. Взагалі недосвідченість молодих водіїв додає ризики вже сама по собі. Алкоголь сильно впливає на їх навички управління, які ще не достатньо відпрацьовані. Алкоголь може сильніше звичайного впливати на здатність керувати також на літніх людей або на людей, які рідко вживають алкоголь. Одночасне вживання алкоголю і ліків може надати непередбачуваний вплив на водіння. Загальна дія часто виявляється сильнішою, ніж вплив алкоголю і ліків окремо. Ліки зникають з організму повільно і, хоча їхній вплив уже не відчувається, вживання при цьому алкоголю може заподіяти несподівані наслідки. Додаткове навантаження для водія також додає п'яний пасажир.
Дуже часто знайомі та колеги запитують:
     В яких одиницях вимірюється рівень сп'яніння?
     Що таке проміле?
     Яка концентрація алкоголю в крові при вживанні двох пляшок пива?
     Як і в яких кількостях алкоголь впливає на водіння автомобіля?
     Як швидко алкоголь виводиться з організму, або як дізнатися, чи тверезий я?
Ну що ж, про все по порядку. Вміст алкоголю в крові прийнято визначати в проміле. Наприклад, 0,5 проміле означає, що на 1 літр рідини, яка міститься в організмі припадає 0,5 г алкоголю. Тобто, в крові міститься 0,05% алкоголю. Алкометри на цифровому індикаторі так і показують, наприклад, 0,5 проміле, або 0,05%.Скільки проміле в ДВОХ пляшках ПИВА?Дві пляшки пива (1 літр) містять 5% алкоголю, тобто 35 грам чистого етилового спирту. Розглянемо два приклади з чоловіком і жінкою. Чоловік важить 80 кг, випив 2 пляшки (1 л) цього пива. Рідина в організмі чоловіка складає приблизно 70% від загальної ваги тіла; в даному випадку це 56 кг. Тоді на 1 кг рідини, що міститься в тілі, припадає (35 г : 56 кг) приблизно 0,6 проміле. Це означає, що на 1 000 грам рідини в тілі міститься 0,6г чистого етилового спирту (0,06%), або 0,6 проміле. У жінки ж вміст рідини в організмі складає 60%. І при вазі 55 кг, після вживання пива (35 г : 33 кг) приблизно 1,06г, або 1,06 проміле. А взагалі, рівень алкоголю в крові залежить від безлічі факторів (психічного стану, здоров'я, печінки, характеру їжі та ін.)

    Як і в яких кількостях алкоголь впливає на водіння автомобіля?

          0,3-0,5 проміле
    При такому вмісті етилового спирту не можна точно сприймати рухомі джерела світла. Виникають проблеми і з оцінкою обсягів. Зростає схильність до ризикованої їзди. Наслідки:

     - неможливо точно визначити відстань до рухаючогося назустріч транспортного засобу;

     - кермування стає більш ризикованим, наприклад, при обгоні;

     - не дотримується безпечна дистанція.


          0,5-0,8 проміле
    Неправильне визначення відстані. При зміні умов освітлення погіршується можливість очей пристосовуватися до цього. Послаблюється сприйняття червоного світла. Знижуються можливості реагувати і послаблюється увага. Порушення рівноваги.
     - важче сприймаються червоний світловий сигнал світлофора, сигнали гальма і зупинки, огородження небезпечних ділянок шляху;
     - виникають проблеми пристосування до різних умов освітлення, наприклад, при переході від дальнього світла до ближнього;
     - неправильно визначається відстань, наприклад, до крутого повороту дороги;
     - мотоциклісти і велосипедисти не можуть утриматися в своєму ряду.


          0,8-1,2 проміле
    Починається ейфорія, розслаблення, переоцінка своїх можливостей, зменшення кута зору (так званий тунельний погляд). Дуже погіршується сприйняття предметів і невірно оцінюється відстань (глибина зору).
Наслідки:
     - досить ризикований стиль водіння;
     - погіршення зору після перемикань ближнього і дальнього світла;
     - надто пізно помічаються пішоходи, велосипедисти та транспортні засоби, які стоять на дорозі;
     - бічний зір неправильно оцінює ситуацію - через це можуть бути зачеплені транспортні засоби, що їдуть повз.


         1,2-2,4 проміле
     Їхати стає неможливо. Все більше погіршується здатність очей пристосовуватися до зміни освітлення. Істотно погіршується увага і можливість концентруватися. Сильна ейфорія і розслабленість, надмірна самовпевненість. Сильне уповільнення і порушення реакції. Середні і сильні порушення рівноваги.


    Наслідки:
     - надзвичайно ризикований стиль їзди;
     - великі проблеми при орієнтуванні в просторі;
     - помилки в рухах при водінні, наприклад, замість гальм натискається педаль газу.


         > 2,4 проміле
    Реакція водія за кермом автомобіля стає не передбачуваною, навіть за нормальних погодних умов у світлий період доби. Інколи призводить до смерті за кермом від гострого отруєння етиловим спиртом із послідуючою дорожньо-транспортною пригодою.


Як швидко алкоголь виводиться з організму, або як дізнатися, чи тверезий я?
Алкоголь переробляється печінкою. Середня швидкість цього процесу в чоловічому організмі становить 0,10-0,15, в жіночому - 0,085-0,10 проміле на годину. Так що це тривалий процес.
Як приклад. Людина під час святкування дня народження випивала разом з друзями. Опівночі концентрація етилового спирту в крові досягла 2,0 проміле. О 7.30 ранку в крові все ще 1,3 проміле алкоголю. Навіть до обіду наступного дня в крові як і раніше підвищений рівень алкоголю.
         24:00 ... 2,0 проміле
         7:30 ... 1,3 проміле
         12:00 ... 0,8 проміле
         20:00 ... 0,0 проміле
    Таким чином, виходить, що за кермо можна сідати тільки увечері наступного після надмірного вживання алкоголю дня. Насправді, все дуже індивідуально. Особливості організму кожної людини унікальні. Дійсно, хтось тверезіє дуже швидко, хтось повільно. Тому представлена вище таблиця лише для дуже приблизного, грубого підрахунку проміле.
Якщо взяти конкретно по обласному бюро судово-медичної експертизи, Департаменту охорони здоров'я та цивільного захисту населення Чернівецької обласної державної адміністрації, за даними відділення судово-медичної токсикології у 2012 році серед водіїв під впливом алкоголю в стані отруєння етиловим спиртом (3-5 проміле і більше) керувало транспортними засобами та скоїли різного виду дорожньо-транспортні пригоди 47,0% водіїв, в стані сильного алкогольного сп'яніння (2,5-3 проміле) 5,9%, в стані алкогольного сп'яніння середнього ступеня (1,5-2,5 проміле) 17,6% і в стані легкого алкогольного сп'яніння (0,5-1,5 проміле) 29,5%.
    Зменшення шкоди від алкоголю в дорожньому русі є загальною справою всіх і кожного. Кожен несе індивідуальну відповідальність за вживання алкоголю та за те, щоб рух був безпечним. Самостійне керування кількістю спожитого алкоголю і передбачення необхідності руху є для кожного найважливішою справою у боротьбі за зниження нещасних випадків, заподіюваних вживанням алкоголю наслідків.

Випив - за кермо не сідай!