- Подробиці
-
Переглядів: 6507
У Чернівцях збиралася еліта судової медицини світу
У липні Чернівці стали місцем проведення Міжнародного конгресу судової медицини. Його приурочили до 75-річчя Чернівецького обласного бюро судмедекспертизи та ВДНЗ «Буковинський державний медичний університет». У Конгресі взяли участь 188 науковців і практиків судмедекспертизи України та країн близького й далекого зарубіжжя: Молдови, Румунії, Білорусі, Польщі, Болгарії, Словаччини, Німеччини, Швейцарії тощо. Учасниками Конгресу були також представники Міжнародного Комітету Червоного Хреста (Бразилія та Болівія), який після початку бойових дій на Сході України надає вітчизняній судмедекспертизі значну допомогу з питань ідентифікації масових жертв.
Серез учасників – експерт, яка зняла збірну Росії з Олімпіади-2018
- Без перебільшення на Конгрес зібралася еліта судової медицини не лише України (до Чернівців приїхали всі начальники обласних бюро судмедекспертизи та відповідних кафедр медичних вишів), але й світу, - коментує організатор заходу, начальник Чернівецького обласного бюро судмедекспертизи, завідувач кафедри судової медицини та медичного правознавства БДМУ, доктор медичних наук, професор Віктор БАЧИНСЬКИЙ. - Так, у числі учасників була директор Науково-практичного центру судової медицини, професор університетських клінік Женеви та Лозанни, доктор медичних наук, професор Сілке Грабхерр (м. Лозанна, Швейцарська Конфедерація). На широкий загал пані Сілке стала відома тим, що саме її клініка встановила використання збірною Росії допінгу, в результаті чого ту не допустили до участі у зимових Олімпійських іграх-2018. Не менш іменитим є президент Асоціації судових медиків Східної Європи, кандидат медичних наук Курт Трюбнер (м. Ессен, Федеративна Республіка Німеччина), директор Інституту судової медицини Університету ім. Коменського, доктор філософії Джозеф Сідло (Братислава, Словаччина) та інші. Почесним гостем Конгресу став справжній корифей судової медицини країн СНД, доктор медичних наук, професор Георгій Софронович Бачу із Республіки Молдова. Свого часу він першим описав послідовність діагностики травмувань грудної клітки і цим його напрацюванням ще дотепер послуговуються у роботі працівники судово-медичної експертизи.
Конгрес у Чернівцях тривав упродовж двох днів. Його учасники заслухали низку доповідей з актуальних питань судово-медичної науки та практики, проблем реформування галузі в Україні, взяли участь у секційних засіданнях та майстер-класах. Зокрема, великий інтерес викликали доповіді із судової радіології, щодо сучасних судово-медичних електронно-ідентифікаційних систем, проблемних питань організації і проведення судово-медичних експертиз у випадках «лікарських справ», питання безперервного професійного розвитку лікарів тощо.
Широке впровадження технологій 3D у практику судмедекспертизи
У рамках заходу судові медики Швейцарії спільно із співробітниками кафедри судової медицини та медичного правознавства БДМУ (проф. В. Т. Бачинський, проф. О. Я. Ванчуляк та ас. М. С. Гараздюк) провели майстер-клас з методики та особливостей проведення 3D фотографування у судово-медичній практиці «From the perfect Photo to a 3D-modell».
Зарубіжні колеги поділилися також напрацюваннями в галузі управління судово-медичною системою, віртуального 3D-дослідження трупів, об’єднання різних методів 3D-документації та їх застосування у судовій медицині, іншими даними.
За підсумками Конгресу його матеріали опублікували у збірнику «Буковинський медичний вісник», який включено до «Ulrichsweb Global Serials Directory», наукометричних і спеціалізованих баз даних «GoogleScholar (США)», «Index Copernicus International (Польща)», «Scientific Indexing Services (США)», «InfobaseIndex (Індія)», НБУ ім. Вернадського, їх розміщено у журналі «Клінічна та експериментальна патологія», а також було опубліковано електронний збірник матеріалів Конгресу.
Спільнота судмедекспертів проти тотально платних послуг для населення
Крім цього, учасники Конгресу ухвалили резолюцію стосовно скасування нової редакції Наказу №6 МОЗ. «Нова редакція цього наказу, який жорстко регламентує всі аспекти роботи вітчизняної судмедекспертизи, з’явилася буквально напередодні Конгресу, ставши для всіх неприємною несподіванкою. Невідомо, хто її розробляв, бо нова редакція наказу була громом з ясного неба як для керівників бюро судмедекспертизи, так і для завідувачів профільних кафедр. Якщо коротко, її введення в дію спричинить справжню катастрофу для населення, оскільки всі послуги судмедекспертизи для громадян мають стати платними, - ділиться стурбованістю спільноти В. Бачинський. - Зважаючи, що нова редакція наказу №6 ще не зареєстрована Мінюстом, щоб запобігти соціальному збуренню, разом із відповідною резолюцією Конгресу надіслали листи щодо необхідності її скасування до Генеральної прокуратури України, Міністерства охорони здоров’я, Міністерства юстиції та Верховного суду й сподіваємося на розуміння».
Європа обходить нас обладнанням, однак поступається методиками
Практичним позитивним результатом проведення Міжнародного конгресу судової медицини саме у Чернівцях стало також налагодження співпраці між Буковинським державним медичним університетом і Університетом Франкфурта. Причому це буде співпраця не лише у царині судової медицини, як було дотепер, а й на рівні інших медичних спеціальностей. За словами В. Бачинського, зокрема очолювана ним кафедра вже не перший рік підтримує ділове партнерство з колегами Франкфурта, чому сприяє президент Асоціації судових медиків Східної Європи Курт Трюбнер. Ця співпраця є обопільно вигідною. Судові медики області вчаться працювати на новітньому обладнанні, а європейців цікавлять розробки, якими буковинські вчені дають фору цілому світові. У першу чергу, це розроблена разом із фахівцями кафедри кореляційної оптики Чернівецького національного університету ім. Ю. Федьковича методика лазерної поліметрії з визначення давності настання смерті та прижиттєвих ушкоджень. Нічого подібного у Європі (зрештою, як і деінде у світі) немає, там працюють за старими морфологічними методами, що не дають таких точних, як у буковинців результатів, і за значно менший, ніж у них, період. Отож, науково-практичні розробки (над якими, зі слів Віктора Теодосовича, судові медики області та фізики-оптики ЧНУ працюють ще з кінця 90-х) також зіграли роль у виборі місця проведення Конгресу провідних судових медиків світу саме у Чернівцях.
Анна ГАРГАЛЯ, фото з архіву Конгресу
Газета «Здоров’я Буковини» №14 від 31.07.2019 р.